همه دسته بندی ها

عیب یابی انواع پرینتر

فهرست مطالب

تعمیرات و عیب یابی انواع پرینتر

کدام مدل چاپگر ( انواع پرینتر ) را باید خریداری کنید؟

اگر برای خرید چاپگر ( انواع پرینتر ) به بازار بروید، ممکن است از تنوع چاپگرها تعجب کنید. انتخاب چاپگر مناسب برای شما ساده است. آیا بیشتر عکس ها را چاپ می کنید و نیاز به یک چاپگر با کیفیت بالا دارید؟ پس به یک چاپگر جوهر افشان نیاز خواهید داشت، که از سایر مدل ها کندتر چاپ می کند، اما عکس ها را با کیفیت بالا چاپ می کند.

اگر شما حجم بالایی را چاپ می کنید و عکس ها را چاپ نمی کنید، یک چاپگر LED یا لیزر می خواهید. چاپگرهای LED و لیزری، جوهر را مانند جوهر افشان استفاده نمی کنند بلکه از تونر استفاده می کنند که به کاربران اجازه می دهد تا سریعا اسناد را با کیفیت بالا را چاپ کنند. چیز دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا شما علاوه بر چاپ نیاز به اسکن و فکس اسناد دارید. در این صورت ، یک پرینتر All-In-One خریداری کنید.

شما نیاز به چاپگری دارید که درمحدوده ی بودجه شما باشد .

قیمت چاپگر ها می تواند از ۳۰۰هزار تا ۶۰میلیون تومان یا بالاتر متغیر باشد، شما مجبور نیستید میلیون ها تومان برای پرینت با کیفیت عالی صرف کنید. فقط باید در نظرداشته باشید که بعد از خریداری چاپگر نیز باید برای آن هزینه کنید. زیرا شما باید جوهر جایگزین را خریداری کنید. بسیاری از شرکت ها چاپگرهای خود را با قیمت پایین عرضه می کنند، اما کارتریج تونر(toner cartridges) جایگزین خود را با قیمت بسیار بالا می فروشند.

به عنوان مثال، Monochrome Brother پرینتر لیزری HL-L2320D را ۱۲۵۰۰۰۰ تومان می فروشد. اما اگر نیاز به جایگزینی تونر و درام داشته باشید، باید ۷۵۰۰۰ و ۴۵۰۰۰ تومان برای آن بپردازید.

یکی از گزینه ها این است که چاپگر ارزان تر مانند چاپگر Brother Monochrome را خریداری کنید و سپس کارتریج تونر با نام تجاری Ink Toner Store را خریداری کنید که بسیار ارزان تر است. با این روش تونری که ۷۵۰۰۰۰ دلار فروخته می شود را تنها با ۱۸۰۰۰۰تومان خریداری می کنید! یکی دیگر از گزینه ها این است که یک چاپگر گرانتر مانند چاپگر Inkjet را خریداری کنید. پرینتر Inkjet MFC-J6520DW 300000تومان فروخته می شود، اما جوهر آن بسیار ارزانتر و ۲۳۰۰۰۰ تومان است.

عیب یابی

چاپگر ها مدلها و نامهای تجاری متفاوتی دارند. مهم است که به درستیتشخیص دهید چه نوع پرینتر را مورد استفاده قرار می دهید. تمام چاپگرها می توانند مشکلات مشابهی داشته باشند، اما چاپگرهای مختلف، راه حل های مختلفی دارند. به عنوان مثال، گیر کردن کاغذ یک مشکل رایج است که در تمام چاپگرها اتفاق می افتد. اما چگونگی رفع این مشکل به چاپگر بستگی دارد.

کامپیوتر شما خطای تونر کم است (low toner error) را می دهد، اما شما تونر را تازه جایگزین کردید.

پیام های خطای چاپگر همیشه قابل اعتماد نیستند. ممکن است شما تونر قدیمی را با تونری با نام تجاری جدید تعویض کنید و چاپگر همچنان اصرار دارد که به یک کارتریج جدید جوهر نیاز دارد. مگر اینکه کارتریج به نحوی آسیب دیده یا شکسته شده باشد، ریست چاپگر باید این مشکل را به راحتی حل کند.

ریست شامل چند مرحله است که به معمولا بسیار آسان است. کافیست در کامپیوتر خود دستورالعمل تنظیم مجدد برای مدل چاپگر خاص خود جستجو کنید. بسته به نوع چاپگری که استفاده می کنید، ممکن است یک راهنمای تصویری نیز وجود داشته باشد که چگونگی ریست را نشان می دهد . اگر هنوز در مورد چگونگی ریست چاپگر خود مشکل دارید، می توانید با تراشه نگار تماس بگیرید و ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.

کسی به من گفت درام یا تونر جایگزین کن، اما زمانی که من پرینتر را خریدم مجبور نبودم؟

معمولا هنگامی که یک پرینتر را خریداری می کنید، همراه آن تونر و درام در داخل آن (در صورت استفاده از آنها) موجود است. بنابراین نه، مجبور نیستید که هنگام خرید چاپگر آنها را خریداری کنید. با این حال، این کارتریج ها معمولا برای همیشه کار نمی کنند و شما باید آنها را در آینده جایگزین کنید. تونر و درام دو قسمت جداگانه هستند که بعد از خرید باید مونتاژ شوند. با این حال نگران نباشید، ، قرار دادن آنها با هم بسیار ساده است. هنگامی که پوشش روی تونر برداشته می شود، به سادگی آن را به در درام می اندازید و سپس تمام بسته را داخل چاپگر قرار دهید.

انواع پرینتر

چاپگر من چاپ بسیار کند است

اگر پرینتر شما بیش از حد آهسته چاپ کند؛ می تواند به دلایل مختلفی باشد. این بستگی به مدل چاپگر شما تیز دارد، زیرا بعضی از چاپگرها با سرعت بسیار بیشتری چاپ می کنند تا چاپ های با کیفیت بالا پرینت کنند. مدل های دیگر چاپگر بسیار سریعتر چاپ می شوند اما کیفیت آن کم است. ممکن است لازم باشد کیفیت چاپ را در تنظیمات چاپگر تغییر دهید.

اگر میخواهید اسناد روزمره را چاپ کنید، باید کیفیت چاپ را روی تنظیم سریع تنظیم کنید. به چاپ و تنظیمات(Print and Properties) بروید وگزینه کیفیت کار چاپ(quality of the print job) رابیابید و آن را تغییر دهید. اگر نمی توانید برای چاپگر خود این تنظیمات را تغییر دهید، می توانید دستورالعمل های مربوط به مدل چاپگر خاص خود را جستجو کنید.

گیر کردن کاغذ در چاپگر !

دلایل گیر کردن کاغذ:

  • کاغذ اشتباه بارگذاری شده است
  • غلطک های کاغذی آسیب دیده اند
  • کاغذ مصرفی، کثیف و یا مرطوب است
  • محفظه کاغذ با بیش از یک نوع کاغذ بارگذاری می شود
  • یک شی مانع مسیر کاغذ است
  • کاغذ در هنگام چاپ به محفظه کاغذ اضافه می شود

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال دستورالعمل مربوط به مدل چاپگر خاص خود در مورد چگونگی رسیدگی به مچاله شدن کاغذ باشید.معمولا، کار آسانی است. شما باید چاپگر خود را باز کنید، .اگر نمیخواهید به چاپگر آسیب بزنید تونر و درام را بیرون بیاورید و کاغذ را به آرامی بکشید. گاهی اوقات گیر کاغذ تنها با یک قطعه کوچک از کاغذ ایجاد می شود که ممکن است دسترسی به آن سخت باشد. با یک جفت موچین بلند می توان آن را بیرون بکشید. اگر هنوز مشکل دارید، با یک متخصص چاپگر تماس بگیرید. شما می توانید با تراشه نگار تماس بگیرید تا بهترین کمکی را که می توانیم در اختیار شما بگذاریم.

چاپگر من چاپ می کند، اما صفحات رگه ای، غیر واضح و یا محو شده اند

کیفیت کار انواع پرینتر فقط به خود چاپگر بستگی ندارد بلکه کارتریج جوهرافشان یا تونر و درام(در صورت وجود) از موارد موثرند. نوع کاغذ نیز بر کیفیت چاپ تأثیر می گذارد، بنابراین مطمئن شوید که کاغذ مناسبی را با توجه به چاپی که انجام می دهید ، انتخاب کنید. اگر کاغذ مناسب است، ممکن است مشکل از تونر باشد. ابتدا تونر را بیرون آورید و به آرامی آن را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید. تونر را تکان ندهید و مراقب باشید که رول تونر را لمس نکنید زیرا می تواند اثر انگشت را روی تونر بگذارد. اگر شما زیاد چاپ نمی کنید، گاهی اوقات تونر ته نشین می شود و باید فعال شود. اگر پرینتر شما به جای تونر از جوهر استفاده می کند، ممکن است جوهر خشک شده باشد و باید جایگزین شود.

هر بار که چیزی را چاپ می کند یک صفحه خالی کاغذ بعد از آن خارج می شود

دلیل اینکه یک ورق اضافی کاغذ چاپ می شود به دلیل تنظیمات چاپ است. این تنظیم به طور معمول در دفاتر استفاده می شود که حجم چاپ بالا است و چاپ چندین کاربر وجود دارد. ورق اضافی کاغذ را برای جدا کردن کارهای چاپی چاپ می کند، اما اگر فقط شما از چاپگر استفاده می کنید می تواند واقعا آزار دهنده باشد . خوشبختانه، حل این مشکل آسان است! به تنظیمات چاپگر و دستگاه در کامپیوتر خود بروید، روی چاپگر خود کلیک کنید و سپس بر روی تنظیمات چاپگر کلیک کنید. می توانید صفحات جداساز (separator pages) را حذف کنید.

کامپیوتر من چاپ را به چاپگر اشتباه ارسال می کند.

اگر بیش از یک چاپگر دارید، یکی از اشتباهاتی که ممکن است رخ دهد؛ پرینتر اشتباهی، پرینت کند. این یک اتفاق تصادفی است، اما به راحتی درست می شود. شما می خواهید به پوشه دستگاه و چاپگر خود بروید و روی چاپگری که می خواهید کلیک کنید. شما گزینه ای برای چاپگر پیش فرض خود خواهید داشت. بسته به کامپیوتر شما این مراحل ممکن است متفاوت باشد، اما معمولا یکسان هستند.

عیب یابی مسائل مربوط به سخت افزار

رفع برخی از ایرادات بسیار ساده هستند. اطمینان حاصل کنید که پرینتر وصل شده است، روشن و آماده چاپ باشد. اگر چراغ خطای چشمک زدن است، راهنمای کتابچه راهنمای کاربر یا آنلاین را چک کنید تا ببینید چه خطایی به این معناست. گزینه دیگر این است که سعی کنید یک صفحه تست داخلی را چاپ کنید. اگر صفحه تست داخلی چاپ نشود، سعی کنید چاپگر را خاموش و روشن کنید، تونر کارتریج را در بیاورید و دوباره آن را وصل کنید، و سپس یکبار دیگر صفحه تست را چاپ کنید.

مشکلات اتصال چاپگر

اگر صفحه تست را امتحان کرده اید و خوب پرینت شده است، اما همچنان مشکل دارید می تواند مشکل از اتصال باشد. چاپگرها می توانند به صورت لوکال یا از طریق یک شبکه متصل شوند. چاپگرهای لوکال معمولا توسط یک USB متصل می شوند در حالیکه چاپگرها از یک کابل پارالل (parallel cable) استفاده می کنند. اگر از USB استفاده می کنید، مطمئن شوید که کابل USB به چاپگر و کامپیوتر متصل است. اگرکابل USB دیگری دارید سعی کنید کابل USB را تغییر دهید یا از پورت USB دیگر استفاده کنید. اگر اتصال هنوز کار نمی کند، درایو USB یا چاپگر ممکن است خراب است. خرابی USB مشکل نرم افزاری است.

کابل های پارالل کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما اگر از آن استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که کابل ها به طور محکم به چاپگر و کامپیوتر وصل شده اند. بر خلاف USB، کابل پارالل گاهی کار می کند و گاهی کار نمی کند.

تخفیفانه های فناوری برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
حساب من